Raport Instagram Engagement Study powstał dzięki analizie ponad 100 milionów postów zamieszczonych na tym portalu. Przeprowadzone badania pozwalają ocenić m.in., jak w badanym okresie zmieniało się zaangażowanie użytkowników Instagrama, jakie posty były najpopularniejsze, jak wielkość profilu wpływała na zasięgi czy wreszcie jaki content najbardziej angażował odbiorców. Jakie najważniejsze wnioski płyną z raportu i co mogą one oznaczać dla branży influencer marketingu? O tym Karina Hertel.

Karina Hertel, Dyrekotr Zarządzająca BrandLift

Raport Social Insider, który analizuje światowe trendy związane ze skutecznością poszczególnych działań na Instagramie, potwierdza nasze obserwacje, jakie prowadziliśmy na polskim rynku marketingu rekomendacji. W 2019 r. wskaźniki zaangażowania utrzymywały się na stałym poziomie, jednak już w pierwszej połowie 2020 znacząco poszybowały w górę. Wzrost ten był oczywiście pokłosiem lockdownu i ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, kiedy to większość naszej aktywności przeniosła się do sieci. Z czasem jednak zaangażowanie zaczęło spadać, aby pod koniec ubiegłego roku osiągnąć poziom podobny do tego, jaki obserwowano w 2019 r.

Istotnym wnioskiem płynącym z raportu jest skuteczność poszczególnych typów aktywności na Instagramie. W porównaniu do 2019 r, w 2020 r. zaobserwowano wzrost współczynnika wyświetleń tzw. karuzeli zdjęć. W 2020 roku cieszyły się on największym współczynnikiem zaangażowania niezależnie od wielkości konta. Większość, bo blisko 90% naszych kampanii wykorzystuje ten format. Karuzele miały także więcej interakcji w porównaniu do innych rodzajów publikowanych treści – video czy standardowych postów ze zdjęciem. Co istotne największym zainteresowaniem odbiorców cieszyły się one, gdy towarzyszył im opis nie dłuższy niż 10 wyrazów. Przeprowadzone badania potwierdziły, iż to właśnie krótkie treści w połączeniu z karuzelą zdjęć charakteryzują się największą skutecznością w kontekście biznesowym, gdyż docierają do największej grupy odbiorców. Dla przykładu w grupie twórców posiadających od 50 do 100 tys. obserwujących współczynnik dotarcia w przypadku karuzeli zdjęć wynosi 1,2%, natomiast dla video został określony na poziomie 0,17%[1]. Według raportu spore zainteresowanie wzbudzają także materiały video, jednak ich zasięgi i liczba interakcji zależą od zasięgów danego twórcy. Według badań wraz ze zwiększaniem liczby obserwujących, pod materiałami video pojawia się więcej komentarzy w porównaniu do karuzeli zdjęć. Raport potwierdza także, iż to tzw. mikroinfluencerzy gwarantują największy współczynnik dotarcia, co również jest bardzo cennym wnioskiem w kontekście planowania kampanii w mediach społecznościowych.   

[1] Report Instagram Engagement Study 2020