Influencer marketing zaczyna wchodzić w nowe kategorie – wynika z obserwacji agencji BrandLift. Dotychczas z pomocy influencerów korzystały głównie marki z obszaru mody czy beauty. Dziś coraz więcej firm nietypowych dla Instagrama bada i testuje nowe kanały promocji. To między innymi branża farmaceutyczna, nowe technologie czy inicjatywy proekologiczne. Coraz częściej na Instagramie swoje produkty promują marki skierowane do silversów, czyli pokolenia 55+.

Z Instagrama korzysta ponad miliard użytkowników na całym świecie, a w Polsce – ponad 8 milionów osób[1]. Na tle innych portali kojarzony jest przede wszystkim z ubraniami, trendami modowymi oraz obserwowaniem życia innych osób. Najczęstszym powodem do przeglądania Instagrama jest możliwość zainspirowania się – szczególnie wśród kobiet[2].

Instagram coraz częściej inspiruje

Instagram jest najszybciej rozwijającą się siecią społecznościową. Ponad połowa jego użytkowników kiedykolwiek kupiła produkt, który zobaczyła na portalu. Potencjał w tym medium dostrzegły marki, które na stałe przeznaczają budżety reklamowe na działania w social mediach – nawet kosztem reklam outdoorowych. Influencer marketing rozwija się w błyskawicznym tempie i kolejne marki próbują swoich sił na Instagramie.

Zauważamy, że kolejne firmy wchodzą na Instagram ze swoimi produktami – mówi Karina Hertel, dyrektor zarządzająca BrandLift. – Do naszych klientów dołączają firmy farmaceutyczne, retail, organizacje zajmujące się nowymi technologiami czy promujące idee związane z proekologicznym stylem życia. Pracujemy obecnie nad promocją polskiej marki samochodów elektrycznych Izera, czy aplikacji TooGoodToGo z obszaru zero waste, jak również produktów i usług firm Adamed, Benecol czy Leroy Merlin. Cieszy nas, że dziś influencer marketing to nie tylko kategoria beauty i fashion, ale również te nowe, mniej oczywiste branże.

 

Zdaniem Kariny Hertel wkrótce influencer marketing przeżyje silver tsunami. Coraz więcej firm mających produkty skierowane do osób 55+ wykorzysta Instagram do promocji.

Pandemia mocno zweryfikowała rynek reklamy. Rozwiązania, które dotychczas były oczywiste i sprawdzały się, dziś są zupełnie nieefektywne. Reklamy w tramwajach, u lekarzy czy w kinach mają nikłe szanse, aby dotrzeć do grupy wiekowej 55+, której zaleca się pozostanie w domach i ograniczenie aktywności – dodaje Karina Hertel, dyrektor zarządzająca BrandLift. – Ale to grupa, która coraz częściej sięga po nowe technologie, w tym social media. Reklamodawcy zaczynają to zauważać i wkrótce będziemy mieć do czynienia z silver tsunami.

Kolejnym przykładem nietypowej akacji na Instagramie jest kampania marki Dulux, która wraz z influencerami przeprowadzała remonty ich mieszkań czy Narodowego Instytutu Dziedzictwa, promując ideę wpisania Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

***

Badanie „Potencjał sprzedażowy Instagrama. Raport BrandLift” zostało wykonane na zlecenie agencji marketingu influencerskiego BrandLift. Badanie ilościowe zostało zrealizowane techniką CAWI w społeczności Zymetria w listopadzie 2019 r. na grupie 400 osób w wieku 18-49 lat, która regularnie korzysta z Instagrama. Jego celem było poznanie użytkowników Instagrama, podejmowanych przez nich działań, zwyczajów i opinii nt. serwisu. Badanie obejmowało m.in. znajomość i używanie mediów społecznościowych, częstotliwość, preferencje oraz skojarzenia i intensywność reklam. Sprawdzono również zachowanie użytkowników na Instagramie, powody korzystania z tego portalu czy zachęcenie do kupna pod wpływem reklam. Badanie skupia się również wokół influencerów i korzystania z poleceń influcencerów na Instagramie.

***

BrandLift to agencja marketingu influencerskiego działająca zgodnie z filozofią marketingu 4.0, realizująca kampanie na Instagramie i docelowo innych kanałach społecznościowych. Firma specjalizuje się w łączeniu twórców z markami w ramach kampanii z nano- i mikroinfluencerami, jak również najbardziej wpływowymi i opiniotwórczymi postaciami ze świata social mediów. Agencja dysponuje autorską platformą technologiczną zapewniającą m.in. nadzór nad realizacją kampanii w czasie rzeczywistym oraz wykorzystuje światowej klasy narzędzia do weryfikacji influencerów pod kątem jakości i optymalizacji zasięgów. Agencja zbudowała autorską platformę do jak najbardziej efektywnego i skutecznego prowadzenia kampanii i automatyzacji całego procesu na linii Influencer – Agencja – Klient. Profile influencerów są szczegółowo analizowane pod kątem ich wiarygodności i deklarowanych parametrów kont, jak również dopasowywane do wymaganych do osiągnięcia wskaźników kampanii.

[1] https://www.statista.com/statistics/253577/number-of-monthly-active-instagram-users/

[2] Badania BrandLift

Foto: instagram.com/marzena.marideko